Kampreferat

EfB er stensikkert videre i pokalturneringen efter storsejr på Fyn

Esbjerg fB er fortsat med i Betano Pokalen efter, at holdet på udebane torsdag sikkert vandt med 6-0 over Serie 1-mandskabet Bogense G&IF. EfB førte med fire mål allerede ved pausen.

Der var ingen slinger i valsen hos Esbjerg fB torsdag aften på Fyn, hvor Bogense G&IF, der til dagligt frister en tilværelse i Serie 1, var modstanderen i pokalturneringens 1. runde, idet holdet stensikkert vandt med 6-0. Julius Lucena og Marcus Hansen scorede to gange hver, ligesom også Noah Strandby og Muamer Brajanac kom på tavlen.

EfB viste fra første fløjt, at der var stor forskel på de to mandskaber.

Fynboerne havde skabt en flot ramme om kampen, hvor mange tilskuere fra både lokalmiljøet og Esbjerg havde fundet plads – og efter 12 minutters spil fik dem, der holdt med EfB noget at klappe af.

For Marcus Hansen drev nemlig bolden fint op midt gennem banen, og kort inden offensivspilleren ramte halvbuen trykkede han af – via en afretning gik bolden i nettet til 1-0.

10 minutter senere blev det også 2-0 ved Julius Lucena, der tæt under mål afsluttede et fornemt oplæg af Nicolai Blicher.

Hjemmeholdet var sjældne gæster på EfB’s banehalvdel, men den ene gang det lykkedes at skabe en stor chance var Emil Jørgensen i målet på plads med en stærk redning.

Muamer Brajanac kom også på tavlen før pausen, da han sikkert scorede på en bold, der faldt ned i feltet.

EfB stoppede dog ikke der, og Lucena nåede at komme på tavlen endnu engang inden pausen således, at holdet kunne traske i omklædningsrummet med en komfortabel 4-0-føring og en vished om, der reelt ikke var mere at spille om.

Mikail Maden og Anders Sønderskov kom ind fra anden halvlegs start, hvor kampbilledet fortsatte med EfB som det altdominerende hold.

Efter 56 minutters spil blev EfB tilkendt et straffespark, da Hansen ulovligt blev fældet – Noah Strandby tog sig af forsøget fra pletten, og scorede sikkert via overliggeren.

Da stadionuret rundede en times tid blev U19-holdets Menan Velic og Deniz Korkmaz, der gør sig på moderklubbens Danmarksserie-hold, skiftet ind – begge til debut.

Bogense forsøgte sporadisk at angribe med nogle omstillinger hist og her, men måtte også sande, at EfB-defensiven med blandt andre debuterende Gustav Bjerge var for stærke og forudseende, og derfor blev det aldrig farligt.

Som minutterne skred frem faldt intensiteten mere og mere, selvom EfB fortsat skabte både hele og halve muligheder.

Et par minutter eller tre før slutfløjt fordoblede Hansen sit antal af scorede mål, da han blot skulle sætte indersiden på et oplæg af Lucena for at øge til 6-0.

Det blev samtidig kampens sidste reelle aktion.

For efter nøjagtigt 91 minutters fodbold blev opgøret fløjtet af, og EfB kunne glæde sig over at have sikret sig avancement i turneringen efter en professionel og overbevisende indsats.

EfB spiller igen søndag kl. 13.00 på udebane mod Hvidovre IF i Betinia LIGA.

Næste Hjemmekamp
lørdag d. 15. august - kl. 14.00
Blue Water Arena
Køb billet
logo - logo