Kampreferat

Stærk defensiv disciplin hos EfB mod Aarhus Fremad

På udebane fredag spillede Esbjerg fB 0-0 mod Aarhus Fremad i et opgør, hvor pilen for holdet på flere områder pegede frem ad. EfB havde i anden halvleg mulighederne for at tage alle tre point.

Esbjerg fB spillede fredag aften på udebane i Silkeborg mod Aarhus Fremad, der var tvunget væk fra det ikoniske Riisvangen Stadion, i et til tider underholdende opgør, som dog sluttede uden mål. EfB viste en stærk defensiv disciplin gennem alle minutter, og William Lykke i målet tog godt fra, når der var behov for det.

EfB stillede som vanligt op med William Lykke i målet, ligesom der var genvalg til alle fire forsvarsspillere fra 3-3-opgøret mod AaB i forrige spillerunde i form af Patrick Tjørnelund, Gustav Bjerge, Jonathan Foss og Sander Strand.

På midtbanen spillede Mikail Maden, Gustav Grubbe, Nicklas Strunck og Adam Ahmad.

Helt fremme udgjorde Muamer Brajanac og James Ampofo frontduoen.

EfB begyndte opgøret rigtig godt, og fik virkelig lagt pres på aarhusianerne fra første fløjt.

Det kastede inden for den første håndfuld minutter et par halve muligheder af sig.

Værterne bed dog også fra sig, og lykkede med at skabe et par gode situationer, hvor Lykke i begge tilfælde måtte hive flotte redninger frem.

Det høje tempo i kampens indledning dalede en anelse som første halvleg skred frem samtidig med, at Aarhus Fremad fik mere og mere boldbesiddelse.

EfB stod fint imod de tilnærmelser, som kom, med god defensiv disciplin og masser af saft og kraft i duellerne.

Tættest på en EfB-scoring før pausen var Ampofo, der i to situationer kom til afslutning i fordelagtige positioner, men den ene gang kom Aarhus Fremad-målmanden i vejen og i den næste endte bolden i sidenettet.

Fra anden halvlegs start var EfB farligst og der var blot spillet fem minutters tid, inden Brajanac afsluttede et fremragende angreb iscenesat af Ahmad og Strand.

Angriberen fik det helt trætte træf på bolden i feltet, men en stor redning fra målmanden forhindrede et føringsmål.

I den anden ende viste Lykke også høj klasse ad et par omgange, da han fik afværget nærgående forsøg fra Aarhus Fremad efter omkring en times spil.

Med 20 minutter igen skiftede cheftræner Hjalte Bo Nørregaard friske kræfter på banen i form af Peter Bjur og Marcus Hansen.

Begge markerede sig straks i offensiven.

Først var Hansen tæt på at blive oplægger, da han erobrerede bolden foran Aarhus Fremad-feltet og spillede Brajanac fri, og kort efter lagde Bjur an til skud i feltet.

Forsøget strøg dog lige akkurat forbi fjerneste opstander.

I det hele taget så EfB gode ud mod kampens slutning, hvor holdet virkelig viste gåpåmod og vilje til at tage alle tre point.

Der faldt dog ingen scoringer, og derfor sluttede opgøret, som det startede.

0-0.

EfB spiller igen lørdag d. 24. oktober kl. 13.30 på Blue Water Arena, hvor FC Fredericia kommer på besøg – billetsalget til det opgør er i gang.

Næste Hjemmekamp
lørdag d. 24. oktober - kl. 13.30
Blue Water Arena
Køb billet
logo - logo